Wpisy oznaczone tagiem stan

Mar
15

Stany emocjonalne Bardzo często, aby zdefiniować, w jakiej kondycji psychicznej ktoś się znajduje, używamy określenia „stan emocjonalny”. Stanów emocjonalnych może być całe mnóstwo, wszystko w zasadzie zależy od człowieka i jego indywidualnego podejścia do różnych spraw. Z cała pewnością stanem emocjonalnym jest powiedzmy na to tak zwany dołek psychiczny, ewentualnie depresja. Stany depresyjne powstają u nas w wyniku nieprzyjemnych i smutnych wydarzeń, na które nie zawsze mamy wpływ – może to być na przykład utrata kogoś bliskiego. Stan emocjonalny to także stan jakiejś euforii, w która popadamy, bo przytrafiło nam się w życiu coś bardzo dobrego i pozytywnego. Generalnie to o każdej jednej emocji i każdym jednym uczuciu, które dotyczą ludzi, można mówić właśnie jak o stanach emocjonalnych – radość, przygnębienie, stan zakochania, i tym podobne. Często słyszymy także o zachwianych stanach emocjonalnych – jest tak wtedy, kiedy jakieś niezwykle silne emocje utrudniają nam normalne, codzienne funkcjonowanie.

Lut
28

Stan zapalny Często z ust lekarz słyszymy o stanach zapalnych. Stan zapalny występuje wtedy, kiedy jakaś dolegliwość przerodziła się w chorobę i wymaga koniecznej interwencji medycznej. Interwencja ta może być bardzo zróżnicowana – czasami ogranicza się zaledwie do przepisania odpowiednich antybiotyków, a czasem wymaga położenia delikwenta na stół operacyjny. Na przykład atak wyrostka to stan zapalny, który nie zoperowany w porę i na czas może mieć bardzo tragiczne następstwa, ze śmiercią niestety włącznie. Często stany zapalne występują u nas także w przypadku zębów – zdarza się, że ząb daje nam ostro do wiwatu, a dentysta, obejrzawszy, co nam dolega, decyduje o usunięciu zęba, bo nie zawsze nadaje się on do leczenia. Stany zapalne są wówczas, gdy ognisko choroby zadomowiło się w nas na dobre. Stanem zapalnym jest również wirusowe zapalenie gardła lub krtani, jest nim także angina. Właściwie jest nim każda w pełni już rozwinięta choroba, do zwalczenia której potrzebujemy koniecznie dobrego lekarza.

Lut
14

Stan cywilny Z określeniem „stan cywilny” spotykamy się najczęściej w różnych urzędach, kiedy musimy wypełniać różnego rodzaju dokumenty i formularze. W moim skromnym przekonaniu, nikogo tak na dobrą sprawę nie powinien interesować nasz stan cywilny, ale przepisy w tym kraju są takie, a nie inne i nasze polskie urzędy nie mogą poniekąd spać spokojnie bez posiadania informacji o naszym stanie cywilnym. Pod tym oficjalnie i pompatycznie brzmiącym określeniem należy rozumieć informację na temat tego, czy jesteśmy z kimś oficjalnie związani, czy nie albo czy już nie. Stan cywilny to stan, kiedy jesteśmy zamężne albo żonaci – to najczęściej kojarzy się z tym stwierdzeniem plus analogiczne niezamężna (panna) i nieżonaty (kawaler). Stan cywilny definiują również przymiotniki rozwiedziona i rozwiedziony – używamy ich w odniesieniu do osób, które postanowieniem sądu zakończyły trwanie w związku małżeńskim. Inne wyrażenia określające stan cywilny to wdowa i wdowiec – osoby, które straciły swoich współmałżonków.

Gru
09

Stan prawny W zasadzie na co dzień spotykamy się z określeniem „stan prawny”. Bardzo często słyszymy je w radiu i telewizji, często również trafiamy na nie w gazetach czy Internecie. I – ogólnie rzecz biorąc – wiemy doskonale, co mniej więcej oznacza. Generalnie chodzi tutaj o przepisy, które w kraju obowiązują i których należy przestrzegać. Stan prawny dotyczy w zasadzie każdego jednego aspektu naszego życia, ponieważ w zasadzie każdą jego dziedzinę regulują jakieś tam przepisy – mamy dla przykładu prawo pracy, prawo budowlane, przepisy finansowe stanowiące o działalności banków, prawo gospodarcze, kodeks cywilny, kodeks karny, kodeks drogowy, można tego całe mnóstwo wymieniać. Najważniejszym dokumentem obowiązującym w danym kraju jest zawsze jego konstytucja. Stan prawny z jakiegoś zakresu regulują ustawy, uchwały albo postanowienia lub zarządzenia. Stan prawny nie jest czymś sztywnym, ponieważ przepisy mają to do siebie, że ulegają zmianom bardzo często, a na dobrą sprawę właściwie to i cały czas.