Wpisy oznaczone tagiem mówienie

Lut
15

Słów szkoda „Ech, słów mi zupełnie szkoda!” – wszyscy bardzo dobrze znamy takie zdanie, być może dlatego, że pada z naszych ust raczej z dużą częstotliwością. W jakich sytuacjach pada? Najczęściej wówczas, gdy dla przykładu coś lub ktoś tak wyprowadziło nas z równowagi, że naprawdę nie wiemy co powiedzieć. Nie mamy również przy tej okazji ani siły, ani ochoty się denerwować, machniemy zatem ręką, powiemy, że słów nam szkoda i na tym to się kończy. Czasem takie słowa wypowiadamy i w takich sytuacjach, kiedy jesteśmy czyimś postępowaniem najzwyczajniej w świecie mocno rozczarowani – ktoś zachował się w taki sposób, że nas czymś po prostu uraził, bo był albo nieodpowiedzialny, albo też całkowicie nie spełnił pokładanych w nim nadziei i naszych oczekiwań, bo nie wywiązał się z jakiegoś powierzonego mu zadania głównie przez własną głupotę. Często również słów jest nam szkoda, gdy obserwujemy na ekranie telewizora to, co dzieje się w naszym kraju – wszystkie te afery i polityczne przepychanki to nic dobrego.

Lut
02

Słowotok Czy od czasu do czasu zdarzyło nam się zastanowić nad tym, czy nie zdarza się nam popaść w tak zwany słowotok? Słowotok nie jest niczym innym, jak dosłowną lawiną słów padających z czyichś ust. Najczęściej mówimy o słowotoku, kiedy słuchamy naszych kochanych polityków – oni bardzo lubią dużo mówić i na tymże mówieniu zazwyczaj poprzestają. O słowotoku można inaczej powiedzieć, że jest to zwykłe lanie wody i gadanie trzy po trzy, aby sobie pogadać. Z tego, że ktoś mówi bardzo dużo i potrafi wypowiadać się w sposób niezwykle kwiecisty, wcale nie wynika, że mówi mądrze i do rzeczy. Słowotok to zazwyczaj powiązane ze sobą w jakiś sposób słowa, ale ich przekaz jest żaden, nie mają żadnej treści i żadnego znaczenia. Czasami wystarczy bardzo uważnie wsłuchać się w to, co mówią inni – często usłyszymy, że mówią zupełnie bez sensu, choć na „pierwszy rzut ucha” brzmi to całkiem nieźle, składnie i do rzeczy. Słowotok występuje często u ludzi, którzy lubią po prostu mówić, ale niekoniecznie do rzeczy.

Gru
07

Zachowania irracjonalne Bardzo często zdarza nam się spotykać z określeniem, że ktoś zachował się w sposób irracjonalny. Co to znaczy? Co wypada pod takim sformułowaniem rozumieć? Mówiąc o jakiejś osobie, że zachowała się irracjonalnie, zazwyczaj mamy na myśli to, że jej zachowanie było zupełnie nieadekwatne do danej, konkretnej sytuacji – nie chodzi tutaj bynajmniej o to, że zachowała się po chamsku czy niekulturalnie. Po prostu, dla przykładu – być może jakieś okoliczności, w których ktoś musiał się znaleźć i którym musiał stawić czoła, przerażały tego kogoś z różnych powodów. W związku z tym wymyślił sobie w swojej głowie wiele różnych teorii na temat ewentualnego rozwiązania danej sprawy – a stąd już tylko mały krok do tak zwanych teorii spiskowych. Później tak się tymi wymyślonymi przez siebie możliwościami przejął, że podświadomie ich oczekiwał i zachowywał się dokładnie tak, jak by się one miały wydarzyć – a żadne przesłanki na to nie wskazują. Wtedy wydaje nam się, że czyjeś zachowanie było dosyć dziwne.