Wpisy oznaczone tagiem dom

Mar
25

Gospodyni domowa to zazwyczaj ktoś taki, z kim nie lubi być utożsamiana chyba większość współczesnych kobiet. Utarło się, że to do kobiety należy zajmowanie się domem i czuwanie nad tak zwanym płomieniem domowego ogniska. Gospodyni domowa często zamiennie nazywana jest domową kurą. W obecnych czasach zrobiono z tego zawód, są na przykład agencje gospodyń domowych, zrzeszają one osoby, które podejmą się u kogoś wykonywania domowych obowiązków. Najczęściej gospodyni domowa kojarzy nam się z niemalowaną panią w szlafroku i papilotach we włosach, rozdartą pomiędzy stertą prasowania a wrzeszczącymi dzieciakami czy też ziemniakami kipiącymi na kuchence, brudnym dywanem czekającym na odkurzenie, ewentualnie łazienką cierpliwie czekającą na swoją kolejność do posprzątania. Gospodyni domowa to osoba, która naprawdę ma na głowie cały dom i zajmowanie się tym domem wypełnia jej cały czas. Zawodowo nie pracuje, bo i po co, skoro ma dobrze zarabiającego męża, który zarabia na nią, na dzieci i na dom.

Mar
05

Dom rodzinny Dom rodzinny jest czymś, z czym zazwyczaj mamy pozytywne skojarzenia. Oczywiście, niektórym ludziom dom rodzinny nie kojarzy się niestety dobrze – nie każdy bowiem może powiedzieć, że dzieciństwo należało do ulubionych okresów w jego życiu, niektórzy z tymże dzieciństwem mają związane naprawdę fatalne wspomnienia. Dom rodzinny kojarzymy jednak przede wszystkim ze szczęśliwymi chwilami, jakie tam spędziliśmy. Kojarzymy go z naszymi rodzicami, którzy się nami opiekowali i troszczyli się o nas. Dom rodzinny nasuwa nam również skojarzenia z naszym osobistym pokojem – większość z nas raczej miała swój pokój. Kojarzy nam się z miejscem, do którego wracaliśmy po szkole i gdzie odrabialiśmy zadane lekcje. Mówiąc „rodzinny dom” często mamy również na myśli domowe posiłki. Poza tym, tak mi się przynajmniej wydaje, wyrażenie te oznacza coś, co jest związane ze spokojem, z bezpieczeństwem, z własnym kątem. Dom rodzinny jest takim miejscem, gdzie już jako dorośli ludzie zazwyczaj bardzo lubimy wracać.

Lut
18

Dom jako budynek Mówiąc „dom” zwykle mamy na myśli dom rodzinny. Słowo to kojarzymy także z budynkiem – wypowiadając je, zazwyczaj staje nam przed oczami sielankowy obrazek przedstawiający taki domeczek właśnie, koniecznie z ładnym placem i ogródkiem pełnym pachnących kwiatów. Dom to budynek o określonej konstrukcji. Aby wybudować dom, trzeba mieć oczywiście stosowne pozwolenia, no a przede wszystkim potrzebny jest tu plan. To plan określa, jakiej wielkości będzie nasz dom oraz jak będą w nim rozmieszczone poszczególne pomieszczenia. Domy mogą być różne – parterowe (co najwyżej z niewielkim poddaszem) albo piętrowe. Mogą to być domki wolnostojące albo tak zwane segmenty – w takich segmentach mieści się zazwyczaj kilka dużych mieszkań. Domem jest także blok mieszkalny, ponieważ są w nim różnej wielkości mieszkania. Często także w odniesieniu do mieszkania w bloku używamy określenia „dom”. Generalnie rzecz biorąc, za dom można w zasadzie uznać każdy jeden mieszkalny budynek, bez względu na jego rozmiary.

Sty
29

Zadomowić się znaczy tyle samo, co zaaklimatyzować się w nowych warunkach. Czasami zdarza się tak, że na przykład zmieniamy mieszkanie, przeprowadzamy się. Do nowego miejsca zamieszkania często trudno nam się przyzwyczaić, musimy się z tym miejscem oswoić i odwrotnie – miejsce musimy oswoić z nami. Jednakże po jakimś czasie przyzwyczajamy się, zaczynamy na nowym czuć się coraz lepiej i swobodniej, nadajemy temu miejscu naszego charakteru, aż wreszcie pewnego dnia stwierdzamy, że zadomowiliśmy się w tym miejscu. Czyli po prostu – uznaliśmy je za nasz pełnowartościowy dom. Zadomowić się znaczy po prostu poczuć się gdzieś dobrze i na luzie. Często mówimy tak również o czworonożnych pupilkach przynoszonych do domu – jakiś czas zajmuje im zaaklimatyzowanie się u nas, aż w końcu się zadomawiają, a my uznajemy ich wręcz za członków naszej rodzinki. Prawdopodobnie człowiek jest w stanie zadomowić się wszędzie, byle by tylko miejsce nabrało nadanych mu przez człowieka odpowiednich cech i klimatu.