Archiwum kategorii Zachowanie

Kwi
08

Zachować twarz Przytrafiają nam się w życiu przeróżne sytuacje. Bardzo często definiujemy je w dwojaki sposób – mówimy, że wyszliśmy z nich z twarzą, albo bez twarzy. Zachowanie twarzy nie jest niczym innym, jak zachowaniem się w jakiś mało dla nas przyjemnych i sprzyjających okolicznościach z godnością. Jest to nie zniżanie się do poziomu kogoś, kto sprawił, że jest nam na przykład przykro. Zachować się z twarzą to nie dać pokazać światu, że coś nam wyjątkowo dało w kość, a człowiek usiłujący nam dokopać, osiągnął swój cel – to cos jakby na kształt umiejętnego maskowania swoich emocji w określonych sytuacjach. Zachować twarz to zachować się godnie i honorem – czasami sami nawarzymy przysłowiowego piwa, cała sztuka polega na tym, aby umieć je później wypić. Zachować twarz to zachować się w taki sposób, abyśmy nie dostawali potem na swój własny widok w lustrze skrętu kiszek. To zachowanie z tak zwana klasą – jednakże, niestety, nie każdego na nie stać, charakter człowieka odgrywa tutaj mocno kluczową rolę.

Lut
27

Zachowanie w lesie O tym, jak należy zachowywać się, będąc w lesie, uczą się już dzieci i młodzież w szkołach na lekcjach środowiska albo przyrody. Wszyscy doskonale wiemy, że w lesie nie jesteśmy sami – z jego dobrodziejstw korzystają także inni ludzie, ale las to przede wszystkim naturalne środowisko życia różnych zwierząt. Dlatego powinniśmy zachowywać ciszę – nie chodzi tutaj o to, aby w ogóle się nie odzywać, ale o to, aby po prostu się nie wydzierać na całe gardło i nie wiadomo, po co, ponieważ taki las to mieszkanie leśnych zwierzaków – my chyba nie lubimy tudzież nie bylibyśmy zachwyceni faktem, gdyby ktoś do nas do domu przyszedł i darł mordę, za przeproszeniem. Niektórzy z nas, spacerując po lesie, lubią sobie papieroska zapalić – należy uważać, zwłaszcza wtedy, kiedy w lesie jest sucho, niewielka dawka popiołu może stać się przyczyną groźnego pożaru, w żadnym razie nie wolno wyrzucać niedopałków na ziemie. W lesie w ogóle nie powinniśmy śmiecić, choć ludzie traktują lasy jako wysypiska śmieci.

Lut
19

Zachowanie na drodze O zachowaniu na drogach użytkowników ruchu można by naprawdę wiele opasłych tomów napisać – począwszy od zachowania pieszych, poprzez rowerzystów, na kierowcach aut nie tylko osobowych kończąc. Są niestety tacy, którzy mają w bardzo głębokim poważaniu przestrzeganie drogowego kodeksu i jeżdżą sobie, jak im w duszy zagra, nie licząc się zupełnie z tym, że zachowując się w taki właśnie nieodpowiedzialny sposób narażają na niebezpieczeństwo nie tylko siebie, ale przede wszystkim innych drogowych użytkowników. Na ten temat dużo się mówi w środkach masowego przekazu, ponieważ co i rusz słyszymy albo czytamy o jakimś tragicznym w skutkach wypadku. Odpowiednie zachowanie na drogach jest naprawdę niezwykle ważne, jeżeli chcemy cali i zdrowi dotrzeć do miejsca docelowego, nie robiąc również krzywdy innym ludziom. Nie liczy się tutaj prędkość, to nie są żadne wyścigi, nie ma także najmniejszego nawet sensu „imponowanie” komuś głupimi manewrami na jezdni. Lepiej jechać powoli, ale jednak dojechać.

Sty
27

Zachować zimną krew Co znaczy zachować zimną krew? Oczywiście, w żadnym wypadku nie możemy tego stwierdzenia potraktować w kategoriach dosłownych. Zachować zimną krew oznacza mniej więcej tyle, co zachować się w sposób spokojny i opanowany w jakiejś mocno stresującej nas sytuacji. Słowa te z całą pewnością nie kojarzą nam się z niczym pozytywnym. Mówi się o zachowaniu zimnej krwi, kiedy jesteśmy na przykład kompletnie wyprowadzeni z równowagi i zezłoszczeni, ale jednak musimy przeprowadzić z kimś, kto jest głównym sprawcą tejże złości, bardzo poważną rozmowę. Zachowanie zimnej krwi niezwykle przydaje nam się również i wtedy, kiedy jesteśmy przez różne, życiowe okoliczności zmuszeni do podjęcia niesamowicie trudnej decyzji, o której niestety wiemy, że sprawi innym sporo przykrości. Zimną krew warto zachować także wówczas, gdy się czegoś naprawdę strasznie boimy, a jednak musimy to zrobić. Niektórzy podchodzą do tego nieco humorystycznie i twierdzą, że zachowanie zimnej krwi jest przydatne przy oglądaniu horrorów.