Archiwum kategorii Stan

Mar
20

Mąż stanu Kim jest tak zwany mąż stanu? Przyznam szczerze, że mnie osobiście nieco śmieszy te wyrażenie, no ale cóż – widocznie wymyśliły je głowy dużo mądrzejsze od mojej. Mówiąc o kimś, że jest mężem stanu, mamy na myśli polityka – zazwyczaj chodzi tutaj o prezydenta kraju, szefa rządu albo jakiegoś ministra. Ja jednak pod tym pojęciem rozumiem trochę coś innego, aż tak strasznie bym nie uogólniała, ponieważ – według mnie – nie każdy polityk jest mężem stanu. Powiem więcej, takich prawdziwych mężów stanu to można na placu jednej ręki policzyć. Poza tym znakomita ich większość już niestety nie żyje. Owszem, mąż stanu to polityk, ale polityk taki, którego nadrzędnym celem jest prowadzenie działalności na rzecz kraju, z którego pochodzi. To takie postępowanie z jego strony, aby ojczyzna i rodacy nie musieli się za niego wstydzić – a wręcz przeciwnie, żeby go szczerze szanowali i podziwiali. To człowiek bardzo zaangażowany w sprawy własnego kraju, reprezentuje go zawsze na zewnątrz godnie. To autorytet.

Mar
15

Stany emocjonalne Bardzo często, aby zdefiniować, w jakiej kondycji psychicznej ktoś się znajduje, używamy określenia „stan emocjonalny”. Stanów emocjonalnych może być całe mnóstwo, wszystko w zasadzie zależy od człowieka i jego indywidualnego podejścia do różnych spraw. Z cała pewnością stanem emocjonalnym jest powiedzmy na to tak zwany dołek psychiczny, ewentualnie depresja. Stany depresyjne powstają u nas w wyniku nieprzyjemnych i smutnych wydarzeń, na które nie zawsze mamy wpływ – może to być na przykład utrata kogoś bliskiego. Stan emocjonalny to także stan jakiejś euforii, w która popadamy, bo przytrafiło nam się w życiu coś bardzo dobrego i pozytywnego. Generalnie to o każdej jednej emocji i każdym jednym uczuciu, które dotyczą ludzi, można mówić właśnie jak o stanach emocjonalnych – radość, przygnębienie, stan zakochania, i tym podobne. Często słyszymy także o zachwianych stanach emocjonalnych – jest tak wtedy, kiedy jakieś niezwykle silne emocje utrudniają nam normalne, codzienne funkcjonowanie.

Lut
28

Stan zapalny Często z ust lekarz słyszymy o stanach zapalnych. Stan zapalny występuje wtedy, kiedy jakaś dolegliwość przerodziła się w chorobę i wymaga koniecznej interwencji medycznej. Interwencja ta może być bardzo zróżnicowana – czasami ogranicza się zaledwie do przepisania odpowiednich antybiotyków, a czasem wymaga położenia delikwenta na stół operacyjny. Na przykład atak wyrostka to stan zapalny, który nie zoperowany w porę i na czas może mieć bardzo tragiczne następstwa, ze śmiercią niestety włącznie. Często stany zapalne występują u nas także w przypadku zębów – zdarza się, że ząb daje nam ostro do wiwatu, a dentysta, obejrzawszy, co nam dolega, decyduje o usunięciu zęba, bo nie zawsze nadaje się on do leczenia. Stany zapalne są wówczas, gdy ognisko choroby zadomowiło się w nas na dobre. Stanem zapalnym jest również wirusowe zapalenie gardła lub krtani, jest nim także angina. Właściwie jest nim każda w pełni już rozwinięta choroba, do zwalczenia której potrzebujemy koniecznie dobrego lekarza.

Lut
14

Stan cywilny Z określeniem „stan cywilny” spotykamy się najczęściej w różnych urzędach, kiedy musimy wypełniać różnego rodzaju dokumenty i formularze. W moim skromnym przekonaniu, nikogo tak na dobrą sprawę nie powinien interesować nasz stan cywilny, ale przepisy w tym kraju są takie, a nie inne i nasze polskie urzędy nie mogą poniekąd spać spokojnie bez posiadania informacji o naszym stanie cywilnym. Pod tym oficjalnie i pompatycznie brzmiącym określeniem należy rozumieć informację na temat tego, czy jesteśmy z kimś oficjalnie związani, czy nie albo czy już nie. Stan cywilny to stan, kiedy jesteśmy zamężne albo żonaci – to najczęściej kojarzy się z tym stwierdzeniem plus analogiczne niezamężna (panna) i nieżonaty (kawaler). Stan cywilny definiują również przymiotniki rozwiedziona i rozwiedziony – używamy ich w odniesieniu do osób, które postanowieniem sądu zakończyły trwanie w związku małżeńskim. Inne wyrażenia określające stan cywilny to wdowa i wdowiec – osoby, które straciły swoich współmałżonków.