Archiwum kategorii Myśli

Kwi
22

W zachowaniu innych osób względem nas drażni nas zwykle całe mnóstwo różnych rzeczy. Jedną z tych, za którymi zdecydowanie nie przepadamy są takie sytuacje, kiedy nie możemy oprzeć się wrażeniu, że ktoś myśli za nas. Wkurza nas, kiedy inni przypisują nam myśli, które wcale nie są naszego autorstwa, ale za to znakomicie pasują do tego, jakie poglądy na nasz temat pragną wyrobić sobie inni. Słów „nie myśl za mnie” często używamy przy okazji kłótni z bliskim nam człowiekiem, który jest święcie przekonany, że doskonale wie, co się kłębi w naszej głowie i wyciąga z tego tytułu pochopne wnioski. Ewentualnie zachowuje się tak przede wszystkim dlatego, aby nas zdenerwować jeszcze bardziej i kompletnie wytrącić z równowagi, ponieważ doskonale zdaje sobie sprawę z tego, że nie znosimy, gdy się myśli za nas. O ile sami czegoś takiego nie lubimy, o tyle też często usiłujemy myśleć za innych ludzi, ponieważ wydaje nam się, że doskonale przejrzeliśmy ich na wylot i czytamy z nich jak z otwartej książki.

Mar
11

„Czy ty w ogóle myślisz?!” – takie oto pytanie pada z naszych ust w sytuacjach, kiedy czyjś sposób myślenia i postępowania wydaje nam się kompletnie idiotyczny i całkowicie niezrozumiały. Nie pojmujemy mechanizmów, jakie zadziałały u tego kogoś. Słowa takie często dotyczą sytuacji dość ryzykownych czy nawet niebezpiecznych dla kogoś i ten ktoś chyba nie do końca posiadał świadomość niebezpieczeństwa, jakie mogło mu grozić. Często strofujemy w ten sposób małe dzieci, które robią różne rzeczy – nie wynika to bynajmniej z ich głupoty, ale chęci poznania świata, nas jednakże niejednokrotnie przyprawiają o ciarki spacerujące po plecach. Czasami zaś po prostu zdenerwujemy się na kogoś i jego postępowanie nas męczy i mamy tego już serdecznie dość. Bywają chwile, że ktoś postępując w taki, a nie inny sposób nie zastanowił się w ogóle nad tym, czy przypadkiem swoim zachowaniem nie sprawił nam przykrości, poszedł na tak zwany żywioł, a konsekwencje tego, co uczynił, dotarły do niego już po fakcie.

Lut
16

Bycie zamyślonym to jeden z normalnych stanów, który spotyka nas z bardzo dużą częstotliwością. Przez otoczenie jesteśmy wówczas odbierani jako osoby melancholijne, smutne i czymś straszliwie zafrapowane. Taki stan dopada nas z reguły z różnych powodów, aczkolwiek najczęściej nie ma jakiejś konkretnej, jasno sprecyzowanej przyczyny. Po prostu, dopada nas i tyle, rozmyślamy wówczas o pewnych ogólnych zagadnieniach i czasem rozpatrujemy je również w kontekście sytuacji, które znamy z własnego doświadczenia. Być zamyślonym to kontemplowanie czegoś. Bywamy zamyśleni zazwyczaj jesienią, ponieważ ta pora roku jakoś sprzyja różnorakim rozważaniom i medytacjom. Do takiego stanu skłaniają nas nierzadko pewne wydarzenia z naszego życia, od których ciężko nam odpędzić się myślami. Być zamyślonym nie zawsze oznacza jednakże mieć jakiegoś straszny dołek psychiczny czy być mocno przygnębionym i zmęczonym wszystkim, chociaż tak właśnie wygląda to na zewnątrz, a my nie mamy na to zbytnio większego wpływu.

Sty
25

Każdemu z nas na pewno zdarza się zastosować w swoich wypowiedziach tak zwane skróty myślowe. Zazwyczaj stosujemy je raczej nieświadomie. Skrót myślowy to dosyć odkrywcza i niejednokrotnie zaskakująca myślowa konstrukcja różnych zdań, bardzo często rozbawiająca innych i uznawana przez nich za błyskotliwą. Ot, chociażby dobrym przykładem będzie w tym miejscu plebiscyt organizowany przez jedną z naszych rodzimych radiostacji. Słuchacze spośród zaproponowanych wypowiedzi polityków wybierają tę, która zdecydowanie najbardziej przypadła im do gustu. A to nic innego jak myślowe skróty – chociażby słynna wypowiedź Leszka Millera o tym, że prawdziwego mężczyzną poznaje się po tym, jak kończy. Autor miał oczywiście na myśli zupełnie co innego, ale odebrane zostało to w kompletnie odmienny sposób i weszło na stale do kanonu używanego na co dzień słownictwa. Skróty myślowe są zazwyczaj zrozumiałe i czytelne tylko w jakimś określonym kontekście. Często również są klarowne i przejrzyste tylko dla autora.