Archiwum kategorii Dom

Kwi
21

Przed kilkudziesięcioma ładnymi laty Stefan Żeromski pisał o szklanych domach. Pojęcie szklanych domów można zinterpretować w dwojaki sposób. Po pierwsze chodzi tutaj o swoistego rodzaju, oryginalną konstrukcję. Konstrukcja taka nie jest byle domkiem, za tym sformułowaniem kryje się coś znacznie większego, i to dosłownie. Szklany dom to ogromny wieżowiec, może i nawet tak zwany drapacz chmur, ma wielkie okna i przeszklone ściany. Kiedyś, w czasach Żeromskiego, szklane domy wydawały się mrzonkami. A teraz? Teraz są czymś jak najbardziej realnym – po prostu, istnieją naprawdę. Szklany dom to również synonim jakiejś mrzonki. To symbol czegoś, co bardzo chcielibyśmy dostać, ale wydaje się to całkowicie niemożliwe. Szklane domy potrafią wyobrażać sobie ci, którzy mają odwagę nie tylko marzyć, ale i mają odwagę później te marzenia realizować. Szklane domy są tez synonimem czegoś nieosiągalnego właśnie – czegoś, co za jakiś czas może stanowić przyszłość. Każdy z nas wznosi takie szklane domy.

Kwi
20

Domowe obowiązki to hasło, na które spora część z nas doznaje naprawdę szerokiej gamy przeróżnych reakcji – od straszliwych bólów głowy zaczynając, na alergicznych wysypkach kończąc. No cóż, nie lubimy domowych obowiązków – o wiele bardziej odpowiadałaby nam sytuacja, gdyby ktoś inny wykonał je za nas. Domowe obowiązki skupiają się oczywiście na trosce o dom. Sprzątamy, odkurzamy, zmywamy, ścieramy kurze, wynosimy śmieci, podlewamy kwiatki, robimy zakupy, gotujemy, czyścimy, pierzemy, prasujemy. Domowe obowiązki są czymś, co bez wątpienia pochłania ogromną ilość naszego spędzanego w domu czasu. Prawda jest jednak taka, że gdybyśmy nie zajmowali się wykonywaniem tychże obowiązków, to w dość szybkim czasie nasze mieszkanie przypominałoby śmietnik, a daty ważności na produktach żywnościowych śmiało będą nam przypominać o tym, czego nie powinniśmy jeść. Nie należy już chyba wspominać o tym, jak sami byśmy wyglądali oraz jak „znakomicie” byśmy się prezentowali w brudnych i wymiętych ubraniach.

Mar
25

Gospodyni domowa to zazwyczaj ktoś taki, z kim nie lubi być utożsamiana chyba większość współczesnych kobiet. Utarło się, że to do kobiety należy zajmowanie się domem i czuwanie nad tak zwanym płomieniem domowego ogniska. Gospodyni domowa często zamiennie nazywana jest domową kurą. W obecnych czasach zrobiono z tego zawód, są na przykład agencje gospodyń domowych, zrzeszają one osoby, które podejmą się u kogoś wykonywania domowych obowiązków. Najczęściej gospodyni domowa kojarzy nam się z niemalowaną panią w szlafroku i papilotach we włosach, rozdartą pomiędzy stertą prasowania a wrzeszczącymi dzieciakami czy też ziemniakami kipiącymi na kuchence, brudnym dywanem czekającym na odkurzenie, ewentualnie łazienką cierpliwie czekającą na swoją kolejność do posprzątania. Gospodyni domowa to osoba, która naprawdę ma na głowie cały dom i zajmowanie się tym domem wypełnia jej cały czas. Zawodowo nie pracuje, bo i po co, skoro ma dobrze zarabiającego męża, który zarabia na nią, na dzieci i na dom.

Mar
05

Dom rodzinny Dom rodzinny jest czymś, z czym zazwyczaj mamy pozytywne skojarzenia. Oczywiście, niektórym ludziom dom rodzinny nie kojarzy się niestety dobrze – nie każdy bowiem może powiedzieć, że dzieciństwo należało do ulubionych okresów w jego życiu, niektórzy z tymże dzieciństwem mają związane naprawdę fatalne wspomnienia. Dom rodzinny kojarzymy jednak przede wszystkim ze szczęśliwymi chwilami, jakie tam spędziliśmy. Kojarzymy go z naszymi rodzicami, którzy się nami opiekowali i troszczyli się o nas. Dom rodzinny nasuwa nam również skojarzenia z naszym osobistym pokojem – większość z nas raczej miała swój pokój. Kojarzy nam się z miejscem, do którego wracaliśmy po szkole i gdzie odrabialiśmy zadane lekcje. Mówiąc „rodzinny dom” często mamy również na myśli domowe posiłki. Poza tym, tak mi się przynajmniej wydaje, wyrażenie te oznacza coś, co jest związane ze spokojem, z bezpieczeństwem, z własnym kątem. Dom rodzinny jest takim miejscem, gdzie już jako dorośli ludzie zazwyczaj bardzo lubimy wracać.