Wpisy z Luty 2013

Lut
28

Stan zapalny Często z ust lekarz słyszymy o stanach zapalnych. Stan zapalny występuje wtedy, kiedy jakaś dolegliwość przerodziła się w chorobę i wymaga koniecznej interwencji medycznej. Interwencja ta może być bardzo zróżnicowana – czasami ogranicza się zaledwie do przepisania odpowiednich antybiotyków, a czasem wymaga położenia delikwenta na stół operacyjny. Na przykład atak wyrostka to stan zapalny, który nie zoperowany w porę i na czas może mieć bardzo tragiczne następstwa, ze śmiercią niestety włącznie. Często stany zapalne występują u nas także w przypadku zębów – zdarza się, że ząb daje nam ostro do wiwatu, a dentysta, obejrzawszy, co nam dolega, decyduje o usunięciu zęba, bo nie zawsze nadaje się on do leczenia. Stany zapalne są wówczas, gdy ognisko choroby zadomowiło się w nas na dobre. Stanem zapalnym jest również wirusowe zapalenie gardła lub krtani, jest nim także angina. Właściwie jest nim każda w pełni już rozwinięta choroba, do zwalczenia której potrzebujemy koniecznie dobrego lekarza.

Lut
27

Zachowanie w lesie O tym, jak należy zachowywać się, będąc w lesie, uczą się już dzieci i młodzież w szkołach na lekcjach środowiska albo przyrody. Wszyscy doskonale wiemy, że w lesie nie jesteśmy sami – z jego dobrodziejstw korzystają także inni ludzie, ale las to przede wszystkim naturalne środowisko życia różnych zwierząt. Dlatego powinniśmy zachowywać ciszę – nie chodzi tutaj o to, aby w ogóle się nie odzywać, ale o to, aby po prostu się nie wydzierać na całe gardło i nie wiadomo, po co, ponieważ taki las to mieszkanie leśnych zwierzaków – my chyba nie lubimy tudzież nie bylibyśmy zachwyceni faktem, gdyby ktoś do nas do domu przyszedł i darł mordę, za przeproszeniem. Niektórzy z nas, spacerując po lesie, lubią sobie papieroska zapalić – należy uważać, zwłaszcza wtedy, kiedy w lesie jest sucho, niewielka dawka popiołu może stać się przyczyną groźnego pożaru, w żadnym razie nie wolno wyrzucać niedopałków na ziemie. W lesie w ogóle nie powinniśmy śmiecić, choć ludzie traktują lasy jako wysypiska śmieci.

Lut
19

Zachowanie na drodze O zachowaniu na drogach użytkowników ruchu można by naprawdę wiele opasłych tomów napisać – począwszy od zachowania pieszych, poprzez rowerzystów, na kierowcach aut nie tylko osobowych kończąc. Są niestety tacy, którzy mają w bardzo głębokim poważaniu przestrzeganie drogowego kodeksu i jeżdżą sobie, jak im w duszy zagra, nie licząc się zupełnie z tym, że zachowując się w taki właśnie nieodpowiedzialny sposób narażają na niebezpieczeństwo nie tylko siebie, ale przede wszystkim innych drogowych użytkowników. Na ten temat dużo się mówi w środkach masowego przekazu, ponieważ co i rusz słyszymy albo czytamy o jakimś tragicznym w skutkach wypadku. Odpowiednie zachowanie na drogach jest naprawdę niezwykle ważne, jeżeli chcemy cali i zdrowi dotrzeć do miejsca docelowego, nie robiąc również krzywdy innym ludziom. Nie liczy się tutaj prędkość, to nie są żadne wyścigi, nie ma także najmniejszego nawet sensu „imponowanie” komuś głupimi manewrami na jezdni. Lepiej jechać powoli, ale jednak dojechać.

Lut
18

Dom jako budynek Mówiąc „dom” zwykle mamy na myśli dom rodzinny. Słowo to kojarzymy także z budynkiem – wypowiadając je, zazwyczaj staje nam przed oczami sielankowy obrazek przedstawiający taki domeczek właśnie, koniecznie z ładnym placem i ogródkiem pełnym pachnących kwiatów. Dom to budynek o określonej konstrukcji. Aby wybudować dom, trzeba mieć oczywiście stosowne pozwolenia, no a przede wszystkim potrzebny jest tu plan. To plan określa, jakiej wielkości będzie nasz dom oraz jak będą w nim rozmieszczone poszczególne pomieszczenia. Domy mogą być różne – parterowe (co najwyżej z niewielkim poddaszem) albo piętrowe. Mogą to być domki wolnostojące albo tak zwane segmenty – w takich segmentach mieści się zazwyczaj kilka dużych mieszkań. Domem jest także blok mieszkalny, ponieważ są w nim różnej wielkości mieszkania. Często także w odniesieniu do mieszkania w bloku używamy określenia „dom”. Generalnie rzecz biorąc, za dom można w zasadzie uznać każdy jeden mieszkalny budynek, bez względu na jego rozmiary.