Wpisy z Styczeń 2013

Sty
29

Zadomowić się znaczy tyle samo, co zaaklimatyzować się w nowych warunkach. Czasami zdarza się tak, że na przykład zmieniamy mieszkanie, przeprowadzamy się. Do nowego miejsca zamieszkania często trudno nam się przyzwyczaić, musimy się z tym miejscem oswoić i odwrotnie – miejsce musimy oswoić z nami. Jednakże po jakimś czasie przyzwyczajamy się, zaczynamy na nowym czuć się coraz lepiej i swobodniej, nadajemy temu miejscu naszego charakteru, aż wreszcie pewnego dnia stwierdzamy, że zadomowiliśmy się w tym miejscu. Czyli po prostu – uznaliśmy je za nasz pełnowartościowy dom. Zadomowić się znaczy po prostu poczuć się gdzieś dobrze i na luzie. Często mówimy tak również o czworonożnych pupilkach przynoszonych do domu – jakiś czas zajmuje im zaaklimatyzowanie się u nas, aż w końcu się zadomawiają, a my uznajemy ich wręcz za członków naszej rodzinki. Prawdopodobnie człowiek jest w stanie zadomowić się wszędzie, byle by tylko miejsce nabrało nadanych mu przez człowieka odpowiednich cech i klimatu.

Sty
27

Zachować zimną krew Co znaczy zachować zimną krew? Oczywiście, w żadnym wypadku nie możemy tego stwierdzenia potraktować w kategoriach dosłownych. Zachować zimną krew oznacza mniej więcej tyle, co zachować się w sposób spokojny i opanowany w jakiejś mocno stresującej nas sytuacji. Słowa te z całą pewnością nie kojarzą nam się z niczym pozytywnym. Mówi się o zachowaniu zimnej krwi, kiedy jesteśmy na przykład kompletnie wyprowadzeni z równowagi i zezłoszczeni, ale jednak musimy przeprowadzić z kimś, kto jest głównym sprawcą tejże złości, bardzo poważną rozmowę. Zachowanie zimnej krwi niezwykle przydaje nam się również i wtedy, kiedy jesteśmy przez różne, życiowe okoliczności zmuszeni do podjęcia niesamowicie trudnej decyzji, o której niestety wiemy, że sprawi innym sporo przykrości. Zimną krew warto zachować także wówczas, gdy się czegoś naprawdę strasznie boimy, a jednak musimy to zrobić. Niektórzy podchodzą do tego nieco humorystycznie i twierdzą, że zachowanie zimnej krwi jest przydatne przy oglądaniu horrorów.

Sty
25

Każdemu z nas na pewno zdarza się zastosować w swoich wypowiedziach tak zwane skróty myślowe. Zazwyczaj stosujemy je raczej nieświadomie. Skrót myślowy to dosyć odkrywcza i niejednokrotnie zaskakująca myślowa konstrukcja różnych zdań, bardzo często rozbawiająca innych i uznawana przez nich za błyskotliwą. Ot, chociażby dobrym przykładem będzie w tym miejscu plebiscyt organizowany przez jedną z naszych rodzimych radiostacji. Słuchacze spośród zaproponowanych wypowiedzi polityków wybierają tę, która zdecydowanie najbardziej przypadła im do gustu. A to nic innego jak myślowe skróty – chociażby słynna wypowiedź Leszka Millera o tym, że prawdziwego mężczyzną poznaje się po tym, jak kończy. Autor miał oczywiście na myśli zupełnie co innego, ale odebrane zostało to w kompletnie odmienny sposób i weszło na stale do kanonu używanego na co dzień słownictwa. Skróty myślowe są zazwyczaj zrozumiałe i czytelne tylko w jakimś określonym kontekście. Często również są klarowne i przejrzyste tylko dla autora.

Sty
18

Porzekadło to znamy głównie w wersji angielskiej – my home is my castle – i w takiej zazwyczaj wersji lubimy go używać. Przekładając je na język polski uzyskamy następujące zdanie – mój dom jest moją twierdzą. I to się oczywiście zgadza, ponieważ generalnie bardzo lubmy przebywać w swoich domach. To tutaj z utęsknieniem wracamy po ciężkim dniu w pracy, to głównie tutaj spędzamy weekendy i wolne dni, to tutaj wreszcie możemy zrzucić z siebie służbowe uniformy, w których niekoniecznie czujemy się dobrze, i chodzić sobie tak, jak lubimy i jak nam się podoba. W domu szukamy schronienia, gdy na dworze zimno i wietrznie, to tutaj kryjemy się przed deszczem. Nasz dom traktujemy jako naszą ostoję, to taka nasza gwarancja bezpieczeństwa, jak wszystkiego mamy serdecznie dość, możemy zaszyć się w naszym kochanym domku i nigdzie z niego nosa nie wychylać. W swoim domu czujemy się zawsze pewnie, ponieważ jesteśmy u siebie. To tutaj możemy czuć się sobą i zachowywać swobodnie, niczym nie skrępowani.